Nya kunder får 2 % rabatt med koden: NEWENGWE

  • Säker betalning

  • Livstid kundsupport

  • 1–2 års garanti

  • Fri frakt

Table of Content

Hopfällbar elcykel för långa och tyngre cyklister – vilka mått ska du kontrollera?

Hopfällbar elcykel för långa och tyngre cyklister – vilka mått ska du kontrollera

En hopfällbar elcykel kan passa både långa och tyngre cyklister, men kroppslängd och hjulstorlek räcker inte för att avgöra om cykeln verkligen passar. Kontrollera framför allt rekommenderad förarlängd, sadelhöjd, reach, styrhöjd och maxlast – och ta sedan hänsyn till cykelns egen vikt och storlek när den är hopfälld.

Det är särskilt viktigt på hopfällbara modeller, där två cyklar med samma hjuldiameter kan ha tydligt olika geometri. När du ska välja elcykel är det därför mer användbart att jämföra kroppsmått med cykelns faktiska dimensioner än att utgå från etiketter som herrmodell, dammodell eller bara 20 respektive 26 tum.

Håll dig uppdaterad med ENGWE

Välj ENGWE som din föredragna källa på Google

Få ENGWE-erbjudanden och tips om elcyklar

Vilka mått ska du kontrollera på en hopfällbar elcykel?

Börja med fem värden: rekommenderad förarlängd, sadelhöjd, reach, styrhöjd och maxlast. Tillsammans ger de en mycket bättre bild av passformen än enbart hjulstorlek eller ramens visuella storlek.

För en längre cyklist handlar rätt passform om att kunna få tillräcklig bensträckning utan att dra sadelstolpen förbi dess tillåtna gräns, samtidigt som avståndet till styret fungerar för överkroppen. För en tyngre cyklist tillkommer frågan om tillverkarens angivna lastgräns och hur mycket bagage eller utrustning som ska följa med.

Det är också mer relevant än kategorin elcykel herr. Två personer med samma kroppslängd kan ha olika innerbenslängd, armlängd och överkropp, vilket gör att samma cykel kan ge olika sittställning.

Förarlängd och innerbenslängd säger olika saker

Rekommenderad förarlängd är en bra första gallring, men innerbenslängden hjälper dig att förstå om sadelns justeringsområde fungerar för dina ben.

En person på 190 cm kan exempelvis ha proportionellt långa ben och kortare överkropp, medan en annan person med samma kroppslängd kan ha längre överkropp och armar. Därför används både kroppslängd och innerbenslängd när cykelstorlek ska bedömas mer noggrant.

För en hopfällbar elcykel är det extra relevant eftersom många modeller använder en kompakt ram tillsammans med en lång, justerbar sadelstolpe. En liten ram betyder alltså inte automatiskt en låg sittposition.

Sadelhöjd, reach och styrhöjd avgör den verkliga sittställningen

Sadelhöjden styr i första hand benens arbetsposition. Reach beskriver cykelns längd framåt och hjälper till att visa hur mycket utrymme överkroppen får, medan styrhöjden påverkar hur upprätt eller framåtlutad positionen kan bli.

En längre överkropp eller längre armar kan göra en större reach användbar, medan en kortare reach ger en mer kompakt cockpit. Park Tool använder också avståndet mellan sadel och styre som ett praktiskt referensmått när en befintlig cykelposition ska dokumenteras.

När du ska köpa elcykel kan du därför mäta en cykel som redan känns bra och använda den som referens. Det säger ofta mer än att enbart jämföra två tillverkares rekommenderade kroppslängder.

Maxlast är lika viktig som kroppslängden

För en tyngre cyklist bör maxlast kontrolleras innan motorstyrka, batterikapacitet eller andra prestandasiffror blir avgörande.

Maxlast är en konstruktionsgräns, inte ett mål som bör överskridas. Kontrollera samtidigt exakt vad tillverkaren menar med uttrycket. Begrepp som maxlast, maximal lastkapacitet, förarvikt och systemvikt används inte alltid på samma sätt mellan olika cykeltillverkare.

Om cykeln dessutom ska bära väskor eller annan utrustning behöver även eventuella separata viktgränser för pakethållare och tillbehör följas.

Fyra ENGWE-modeller att jämföra för långa och tyngre cyklister

ENGWE har flera hopfällbara modeller där den angivna maximala lastkapaciteten är 150 kg. Skillnaderna ligger framför allt i förarlängd, geometri, hjulformat och hur cykeln prioriterar kompakt format, sittposition eller körning på varierande underlag.

ENGWE X26 – störst höjdintervall för längre förare

Ca 168–198 cm förarlängd | 150 kg maxlast | 93,8–121,5 cm sadelhöjd | 41,1 cm reach | 26 × 4,0 tum | 43,6 kg i 29,2 Ah-versionen

X26 har proportioner som ligger närmare en fullstor fat bike elcykel än en traditionell liten vikcykel. Kombinationen av 26 × 4,0-tums däck, en total längd på 196,1 cm och en högsta sadelhöjd på 121,5 cm gör modellen särskilt relevant för längre förare som annars snabbt når övre gränsen på kompakta 20-tumsmodeller. Den rekommenderade förarlängden anges till 5,5–6,5 fot, ungefär 168–198 cm.

70 Nm vridmoment, hydrauliska skivbromsar och trippel fjädring förstärker inriktningen mot en tuff elcykel för blandade underlag snarare än en minimal pendlingscykel. Dubbelbatteriversionen kombinerar ett 48 V 10 Ah-batteri med ett 48 V 19,2 Ah-batteri.

Hopfällningen fyller här främst en förvarings- och transportfunktion. Måtten blir 110 × 72 × 120 cm hopfälld och 29,2 Ah-versionen väger 43,6 kg. För en längre cyklist som behöver stora dimensioner men ändå vill kunna minska cykelns längd i exempelvis garage, bil eller förråd är det en helt annan typ av användning än att bära en liten vikcykel uppför trappor.

ENGWE X26
ENGWE X26

Maxhastighet 25 km/h, trippel fjädring, hopfällbar elcykel

Köp nu

ENGWE L20 3.0 Pro – lång reach och låg instegshöjd

155–190 cm förarlängd | 150 kg maxlast | 82–102 cm sadelhöjd | 51,2 cm reach | 20 × 3,0 tum | 32,8 kg

L20 3.0 Pro kombinerar en kompakt 20-tumsplattform med 51,2 cm reach och 38 cm instegshöjd. För en cyklist med längre överkropp ger den angivna reachen ett viktigt extra mått att jämföra med den egna sittpositionen, medan det låga insteget gör på- och avstigning mindre beroende av hur högt sadeln är inställd.

Drivningen skiljer sig genom Mivice X700-mittmotorn på 250 W och maximalt 100 Nm. En mittmotor överför hjälpkraften genom cykelns drivlina, vilket gör att växlarna också kan användas när motorns arbete anpassas till fart och lutning. Det är särskilt relevant när belastningen ökar eller rutten innehåller backar. Motorn kombineras med vridmomentsensor, 720 Wh-batteri, sju växlar och hydrauliska bromsar med 180 mm skivor.

Full fjädring och 20 × 3,0-tums däck ger modellen en tydlig inriktning mot längre vardagsturer och varierande beläggning samtidigt som den kan vikas till 102 × 53 × 78 cm.

ENGWE L20 3.0 Pro elcykel
ENGWE L20 3.0 Pro

Kompakt elcykel med 250W 100Nm mittmotor och full fjädring

Köp nu

ENGWE L20 3.0 Boost – kompakt geometri med 150 kg maxlast

155–190 cm förarlängd | 150 kg maxlast | 82–102 cm sadelhöjd | 47,2 cm reach | 20 × 3,0 tum | 33,2 kg

L20 3.0 Boost använder samma breda förarlängdsintervall på 155–190 cm och ett lågt insteg, men bygger sin karaktär kring en 48 V navmotor med 75 Nm, vridmomentsensor och ett 648 Wh-batteri. Vridmomentsensorn mäter hur hårt du trampar och låter assistansen svara på pedaltrycket i stället för att enbart reagera på att vevarna roterar.

Föraren får dessutom hydrauliska dubbelkolvsbromsar med 180 mm skivor samt full fjädring. Det är en kombination som passar vardagskörning där asfalt kan blandas med grus eller ojämnare partier utan att cykeln lämnar sitt kompakta format.

Hopfälld mäter cykeln 100 × 51 × 75 cm. Den dimensionen är minst lika viktig som motordata om anledningen till att välja elcykel med vikram är att få in den i ett begränsat förvaringsutrymme.

ENGWE L20 3.0 Boost Elcykel
ENGWE L20 3.0 Boost

250W 75Nm Boost-kraft, Fullt Fjädrad Kompakt Elcykel

Köp nu

ENGWE EP-2 3.0 Boost – högt styre och stort justeringsområde

165–190 cm förarlängd | 150 kg maxlast | 88–104 cm sadelhöjd | 40,6 cm reach | 126–135 cm styrhöjd | 20 × 4,0 tum | 32,3 kg

EP-2 3.0 Boost är intressant när styrhöjd är en viktig del av passformen. Styret kan justeras mellan 126 och 135 cm samtidigt som sadeln går från 88 till 104 cm, vilket ger konkreta mått att arbeta med för den som vill undvika att bedöma sittposition enbart från kroppslängden.

20 × 4,0-tums hybriddäck, 50 mm framfjädring och en 250 W navmotor med 75 Nm ger modellen karaktären av en kompakt fat bike elcykel. Motorn arbetar tillsammans med en vridmomentsensor, medan det elektriska systemet använder ett 648 Wh-batteri. Hydrauliska dubbelkolvsbromsar och 180 mm skivor fram och bak ger ett tydligt dimensionerat bromssystem för cykelns vikt och användningsområde.

Med ett hopfällt mått på 97 × 53 × 81 cm behåller modellen samtidigt en tydlig vikfunktion. För den som söker en tuff elcykel med breda däck men ändå behöver kunna minska cykelns utrymmesbehov är just kombinationen av geometri, justerbart styre och hopfällning mer relevant än däcken ensamma.

ENGWE EP-2 3.0 Boost Elcykel
ENGWE EP-2 3.0 Boost Elcykel

EU-godkänd 250 W 75 Nm 120 km Elcykel med vridmomentssensor

Köp nu

20 eller 26 tum – hur mycket betyder hjulstorleken för passformen?

Hjulstorleken påverkar hur en cykel rullar och hur kompakt den kan bli, men hjuldiametern bestämmer inte vilken kroppslängd cykeln passar. På en hopfällbar elcykel måste hjulstorlek alltid läsas tillsammans med ramgeometri och justeringsmått.

Det syns tydligt på modellerna ovan. ENGWE L20 3.0 Pro, L20 3.0 Boost och EP-2 3.0 Boost använder 20-tumshjul men har en rekommenderad övre förarlängd på 190 cm. X26 använder 26-tumshjul och sträcker sitt angivna intervall till ungefär 198 cm.

Hjulstorlek är inte samma sak som cykelstorlek

Ett 20-tumshjul beskriver hjulets diameter, inte hur långt det är mellan sadel och styre eller hur högt sadeln kan placeras.

Mindre hjul gör det lättare att konstruera en kortare hopfälld cykel. Större hjul ger i sin tur andra proportioner och rullar över ojämnheter med en annan geometri, men en lång cyklist kan fortfarande få en fungerande position på 20 tum om sadel, styre och cockpit har tillräckligt justeringsområde.

Det är därför en sökning efter elcykel herr eller en viss hjulstorlek bör ses som början på urvalet, inte som ett slutligt storleksbeslut.

Jämför geometri före hjuldiameter

Om två cyklar har samma hjulstorlek, jämför först:

  • rekommenderad förarlängd,

  • lägsta och högsta sadelhöjd,

  • reach,

  • styrhöjd,

  • instegs- eller standover-höjd,

  • hjulbas och total längd.

Reach är särskilt användbart för att skilja mellan två cyklar som ser lika stora ut på bild. En längre cockpit kan ge mer plats för en lång överkropp, medan en kortare position kan passa en cyklist med andra kroppsproportioner.

Det är också därför provkörning fortfarande har ett värde även när specifikationerna ser rätt ut.

Maxlast i praktiken – vad måste en tyngre cyklist räkna in?

En tyngre cyklist bör behandla tillverkarens maxlast som en faktisk konstruktionsgräns och först kontrollera hur just den tillverkaren definierar värdet. Lägg inte automatiskt till bagage ovanpå siffran utan att kontrollera dokumentationen.

Det här är en viktig skillnad när du ska köpa elcykel. En modell kan ange maximal förarvikt, en annan maximal lastkapacitet och en tredje maximal systemvikt. De tre uttrycken behöver inte beskriva exakt samma sak.

Kontrollera hur tillverkaren definierar maxlast

ENGWE anger 150 kg som maximal lastkapacitet eller maxlast för de fyra modellerna ovan.

Använd den siffran enligt modellens instruktioner och kontrollera separata begränsningar för exempelvis pakethållare eller andra tillbehör. Om en annan tillverkare använder begreppet systemvikt måste däremot cykelns egen vikt ofta räknas in enligt just den tillverkarens definition.

Poängen är därför inte att använda en universell formel, utan att jämföra värden med samma definition.

Räkna även med packning och tillbehör där specifikationen kräver det

En förare som väger 120 kg och normalt kör utan bagage har ett annat belastningsscenario än en förare med samma vikt som samtidigt transporterar en tung arbetsväska, lås och annan last.

Det betyder inte att all utrustning automatiskt ska adderas till varje märkes angivna maxlast. Det betyder att du bör kontrollera om specifikationen gäller förare, nyttolast eller total systemvikt innan du räknar.

Detta är särskilt viktigt för den som vill kombinera en hopfällbar elcykel med vardagspendling och regelbunden last.

Högre belastning påverkar bromsning, däck och räckvidd

När den sammanlagda massan ökar krävs mer energi för acceleration och körning i uppförsbacke, medan däcken utsätts för större belastning. Bosch räknar total vikt som en av faktorerna som påverkar elcykelns verkliga räckvidd.

Däcktrycket blir också viktigare. Schwalbe anger att rätt tryck i hög grad beror på belastningen från förare och bagage och att tillåtet minimi- och maxtryck på däcket alltid ska följas.

För en tyngre cyklist är därför regelbunden kontroll av däcktryck och bromsar en praktisk del av användningen, inte bara en underhållsdetalj.

När är en hopfällbar elcykel faktiskt smidig att bära och förvara?

En hopfällbar elcykel blir mindre när den viks, men den blir inte lättare. Om cykeln ska lyftas in i en bil, tas uppför trappor eller flyttas dagligen bör cykelvikt och hopfällda mått bedömas separat.

Detta är också tydligt i svenska sökresultat. Vikbara modeller marknadsförs framför allt kring transport, förvaring, tåg, bil och begränsat bostadsutrymme, medan produktvikten återkommer som en central köpfråga.

Hopfällbar betyder inte automatiskt lätt

En elmotor, ett batteri, kraftigare ramkonstruktion, breda däck och fjädring ökar vikten även om ramen kan vikas.

Bland modellerna i den här artikeln väger EP-2 3.0 Boost 32,3 kg, L20 3.0 Pro 32,8 kg och L20 3.0 Boost 33,2 kg. X26 med 29,2 Ah dubbelbatteri väger 43,6 kg.

Det gör inte vikfunktionen mindre användbar. Det ändrar vad den används till. Förvaring i lägenhet, garage, husbil eller bil kräver främst mindre volym. Dagligt bärande i trappor ställer betydligt högre krav på låg vikt.

Mät utrymmet där cykeln faktiskt ska förvaras

Mät längd, bredd och höjd på utrymmet innan du beställer.

Det gäller särskilt om cykeln ska stå:

  • i ett förråd,

  • bredvid andra cyklar,

  • i en husbil,

  • i bilens bagageutrymme,

  • under en arbetsbänk eller i ett annat begränsat utrymme.

L20 3.0 Boost mäter exempelvis 100 × 51 × 75 cm hopfälld, medan den större X26 mäter 110 × 72 × 120 cm. Båda är hopfällbara, men de löser två ganska olika förvaringssituationer.

Cykelvikten blir avgörande om du måste bära den

Om cykeln normalt rullas från garage till gata spelar några extra kilo en annan roll än om den ska bäras tre våningar två gånger om dagen.

Fundera därför på hur många meter du faktiskt behöver bära cykeln, inte bara på om ramen kan fällas.

För längre och tyngre cyklister finns dessutom en naturlig kompromiss: större justeringsområde, hög lastkapacitet, bredare däck, batteri och kraftigare komponenter tar plats och väger. En bra hopfällbar elcykel är därför den som matchar ditt verkliga transportmönster, inte nödvändigtvis den modell som blir minst på papperet.

Så kontrollerar du passformen innan du köper

Det säkraste sättet att kontrollera passformen är att kombinera din egen kroppsmätning med mått från en cykel som du redan sitter bra på. Därefter kan du jämföra dessa siffror med den nya cykelns geometri.

En enkel storlekstabell är alltså början, inte slutet, när du ska välja elcykel.

Mät innerbenslängden och din nuvarande sadelhöjd

Mät innerbenslängden barfota med ryggen rak mot en vägg. Måttet tas från golvet upp till grenen. Innerbenslängden används tillsammans med kroppslängden när cykelstorlek ska bedömas.

Mät sedan din nuvarande sadelposition om du redan har en cykel som fungerar bra. När sadeln justeras ska sadelstolpens minsta insticksmarkering alltid respekteras; en sadelstolpe ska inte dras längre upp än tillverkarens tillåtna gräns.

Jämför reach och styrhöjd med en cykel som redan passar dig

Mät avståndet från sadeln mot styret och notera hur högt styret ligger i förhållande till sadeln.

Du behöver inte återskapa varje millimeter exakt. Målet är att upptäcka stora skillnader innan köp. Om din nuvarande bekväma cykel har en relativt rymlig cockpit och den nya modellen är betydligt kortare framtill kan den rekommenderade kroppslängden ensam vara otillräcklig information.

Samma princip fungerar åt andra hållet för en person med kortare överkropp.

Provkör med rätt inställning av sadel och styre

Provkör om möjligheten finns, men ställ först in cykeln för din kropp.

Kontrollera att du kan:

  • trampa utan att höfterna behöver röra sig kraftigt från sida till sida,

  • nå styret utan att sträcka armarna till sitt ytterläge,

  • bromsa och växla med en naturlig handposition,

  • svänga styret utan att sittpositionen känns trång,

  • stiga av och på på ett kontrollerat sätt.

En felinställd sadel kan få en passande cykel att kännas fel. Trek rekommenderar därför att sadelhöjden justeras först och därefter verifieras med en kort provtur.

Conclusion

För en lång eller tyngre cyklist är rätt hopfällbar elcykel den modell där kroppsmått, geometri och belastningsgräns fungerar tillsammans. Börja med rekommenderad förarlängd, men kontrollera sedan sadelhöjd, reach och styrhöjd. Först därefter bör hjulstorlek, motor, batteri och andra komponenter avgöra vilken typ av användning cykeln passar.

ENGWE X26 ger stora cykelproportioner och ett ovanligt brett angivet höjdintervall i ett vikbart format. L20 3.0 Pro kombinerar en rymlig geometri med 250 W mittmotor och 100 Nm, L20 3.0 Boost fokuserar på kompakt låginstegsdesign med vridmomentsensor, medan EP-2 3.0 Boost kombinerar justerbar styrhöjd med 20 × 4,0-tumsdäck och 150 kg maxlast.

Den som vill välja elcykel bör därför inte börja med frågan om 20 eller 26 tum. Börja med om du får rätt sittposition, om lastgränsen passar din användning och om du faktiskt kan hantera cykeln där den ska förvaras. Då blir vikfunktionen en verklig fördel i vardagen i stället för bara en specifikation på produktsidan.

FAQ

Behöver en tyngre cyklist en motor på mer än 250 W?

Nej, inte automatiskt. I Sverige räknas en elassisterad cykel som cykel när motorn endast förstärker trampningen, inte ger kraft över 25 km/h och har högst 250 W kontinuerlig märkeffekt.

För en tyngre förare bör även vridmoment, växlar, terräng och motorns placering bedömas. L20 3.0 Pro kombinerar exempelvis en laglig 250 W mittmotor med upp till 100 Nm och en sjuväxlad drivlina.

Är en fat bike elcykel ett bra val för en tyngre cyklist?

En fat bike elcykel kan ge breda däck och stor luftvolym, vilket är användbart på ojämna underlag, men breda däck betyder inte automatiskt högre tillåten maxlast. Kontrollera alltid cykelns specifika viktgräns.

Däcktrycket ska dessutom anpassas inom däcktillverkarens tillåtna intervall efter den faktiska belastningen. ENGWE EP-2 3.0 Boost kombinerar 20 × 4,0-tums däck med en angiven maxlast på 150 kg.

Är en elcykel herr byggd i en annan storlek?

Inte nödvändigtvis. Elcykel herr används ofta som en produkt- eller sökkategori, men kroppslängd, innerbenslängd, reach, sadelhöjd och ramgeometri är mer användbara när passformen ska bestämmas.

Det gäller särskilt hopfällbara modeller och låginstegsramar, där traditionella herr- och damkategorier säger relativt lite om den faktiska sittpositionen. Utgå därför från dina mått och cykelns geometritabell när du ska köpa elcykel.

Hur vet jag om 150 kg maxlast räcker för mig?

Börja med att kontrollera hur tillverkaren definierar maxlasten. Om gränsen gäller maximal lastkapacitet ska den användas enligt modellens instruktioner; om den gäller systemvikt kan även cykel och utrustning ingå.

ENGWE anger 150 kg maxlast eller maximal lastkapacitet för X26, L20 3.0 Pro, L20 3.0 Boost och EP-2 3.0 Boost. Kontrollera dessutom eventuella separata gränser för pakethållare och tillbehör innan tung last läggs till.

Image
ENGWE P20
10 798 kr 15 129 kr
Handla nu
Image
P275 SE
10 259 kr 16 209 kr
Handla nu
Image
ENGWE P275 ST
12 969 kr 20 529 kr
Handla nu
Image
ENGWE P275 Pro
11 879 kr 23 779 kr
Handla nu
Image
ENGWE N1 Air
13 509 kr 19 449 kr
Handla nu
Image
ENGWE N1 Pro
17 289 kr 31 339 kr
Handla nu
Image
ENGWE LE20
13 500 kr 20 529 kr
Handla nu

Latest Articles